מסחר עצמאי

מסחר עצמאי הוא שם אחר למסחר בבורסה המתבצע באופן עצמאי וניהול תיק השקעות בצורה עצמאית, הלקוח הוא זה שבוחר את מדיניות ההשקעה. כדי לבצע מסחר עצמאי מסוג זה חשוב להיעזר באחד הבנקים או בבית השקעות/ ברוקר או חברות העוסקות בניירות ערך או לעבור קורס שוק ההון שיכין אתכם למשימה בצורה נכונה וטובה.

מי שירצה לסחור כעצמאי חייב לעבוד בצורה דייקנית, משכילה ולחשוב טוב לפני בוצוע כל עסקה. זה לא אומר שהלקוח יעביר עסקאות למסוף הבורסה בעצמו אלא הוא זה שיקבל החלטות עצמאיות של ביצוע השקעות ומסחר כי אך ורק חברי הבורסה רשאים לבצע פעולות והעברת עסקאות במסוף של הבורסה.

מסחר עצמאי הינו טכנולוגיה חדשה ומתפתחת של מסחר בבורסה אשר הלקוח הוא זה שמנהל את תיק ההשקעות שלו ומבצע פעולות המכירה והקניה של ניירות הערך לפי השיקולים שלו. זה מה שמשחרר את הלקוח מהתלות והצורך בבנקאי או ברוקר כדי לבצע עבורו את פעולות הקנייה, המכירה, והסחר בניירות ערך. כך הלקוח יהיה עצמאי ולא תלוי בגורמים אחרים למסחר בבורסה. .

אחת הדרכים הפופולריות ביותר למסחר בבורסה היא המסחר העצמאי שנמצא בשני סוגים והם:

  1. המסחר העצמאי באמצעות הבנקים.
  2. המסחר העצמאי באמצעות בתי השקעות (ברוקרים).

שני סוגים אלו דרכם אפשר לקבל גישה למסחר בבורסה אך איך בעצם אפשר לסחור במסחר עצמאי?

הסוג הראשון, דרך הבנקים, מתבצע דרך האתר של אותו בנק שאליו שייך הלקוח, מסחר עצמאי מסוג זה כרוך בעמלות גבוהות מדי שגובה הבנק מהסוחר , מה שיכול להפוך את המכירה או הקנייה להשקעה לא משתלמת.

המסחר העצמאי באמצעות בתי השקעות/ ברוקרים מתבצע ע"י הלקוח עצמו דרך בית השקעות / ברוקר שהבורסה מעניקה להם אפשרות של גישה ישירה למסחר. לכל בית השקעות ישנה מערכת ממוחשבת המאפשרת ללקוח לגשת ולסחור באופן עצמאי אך גם כאן ישנה עמלה שגובה בית ההשקעות אך לא גבוהות יחסית לבנקים.

לכל בית השקעות או בנק יש את הקריטריונים למסחר עצמאי ע"י הלקוח. מי יכול לסחור במסחר עצמאי?

כדי לסחור בבורסה צריך הרבה ידע, נסיון, והכרת שוק ההון טוב מאד. ובכן, מי שמעוניין במסחר עצמאי ישנם מכללות רבות המציעות קורסים ללימוד דרכים נכונות איך לסחור במסחר עצמאי ולהצליח.

ובכן, מסחר עצמאי הוא בעצם קבלת החלטות ע"י הלקוח של איך ובמה להשקיע תוך התקשרות עם ברוקר או חדר מסחר (בית השקעות או חברת ניהול תיקים). מכאן, לפני בחירה בשיטת מסחר עצמאי חשוב מאד לבחון את העלויות השונות ולבחור במסלול הכדאי ביותר לכן מומלץ לעשות מחקרים וסקרי שוק כדי להגיע לעמלות הכי טובות והמופחתות הכי הרבה.\\

המנכלי"ת הצעירה ביותר בתולדות בנק לאומי