חוזים עתידיים

חוזים עתידיים הם אפיקי השקעה לרכישת סחורה מסויימת שהמחיר שלה עלול להשתנות בעתיד. הינם חוזים של מכשיר פיננסי, סחורה או מטבע חוץ שנקבע למועד עתידי מוסכם ובמחיר קבוע. חוזים עתידיים הכי נפוצים על סחורה הינם כמו של נפט, מתכות, זהב, נחושת, ומוצרי צריכה חיוניים שהמשקיע רוכש עבורם נייר ערך מסויים המבטיח שבעתיד הוא ירכוש כמות מסויימת מאותה סחורה עבור מחיר קבוע מראש בין המוכר לבין הקונה. וכמו כן בניירות ערך או כל מכשיר פיננסי אחר שנסחרים בבורסה בחוזים עתידיים.

כדי לרכוש חוזים עתידיים צריך שיהיו שני צדדים הראשון הוא המוכר שמספק את הסחורה או נייר הערך והשני הוא הקונה שיתחייב לקנות סחורה במחיר קבוע מראש ובזמן מסויים. חוזים עתידיים מספקים יותר הזדמנויות של רווח מאשר במניות אך על מנת שמישהו ירכוש אותם הוא חייב להיות עם ידע מלא במדדי השוק, האסטרטגיות, מתי לרכוש ומתי למכור כי למרות שסיכויי הרווח גבוהים כך גם ההפסד ואפילו יותר.

דוגמא לחוזים עתידיים ואיך מתנהל המסחר בהם: נניח שאחד הספקולנטים רכש חוזה של מכירת כמות של 50 ק"ג זהב מאחד המוכרים בסכום של 1000 ש"ח לק"ג זהב ונקבע שבעוד שנה המועד שלו לקנות אותה כמות זהב שרשומה בחוזה הספקולנט צריך להיות וודאי שבשנה הבאה מחירי הזהב יעלו יותר ממה שנקבע בינו לבין המוכר ובמקרה הזה אם המחיר של ק"ג זהב עלה ל 1200 ש"ח בעל החוזה שהוא הקונה יוכל לקנות את כמות הזהב של 50ק"ג במחיר הקבוע ל ק"ג ולא במחיר החדש שעלה ובכך יהיה שהקונה הרוויח על כל ק"ג 200 ש"ח אם הוא ימכור אותם . אבל ישנם מצבים שהמחירים יורדים ואז הקונה יפסיד כסף רב אם לא יהיה מודע למצב של השוק ולמדדים.

ובכן, חוזים עתידיים מתנהלים בין שני צדדים שיכול אחד מהם להרוויח או להפסיד וזה תלוי בשינויים שקורים בשוק של אותו סחר. בקיצור חוזים עתידיים הינם הסכם של מכירה או קנייה של נכס או רכש מסויים בזמן עתידי מוסכם ובמחיר קבוע מראש. חוזים אלו נחשבים למכשיר השקעות קל מבחינת ביצוע וסחר אשר מאופיינים ע"י כמה תכונות שמייחדות אותם כמו :

  • מחיר וזמן קבועים- בין הקונה למוכר יש הסכם לגבי מחיר הסחורה ומועד הרכישה ואין אפשרות לשנות מחיר של הסחורה אפילו אם המחיר שלה עלה או ירד מה שסוכם זה מה שישולם .
  • גמשיות – ז"א החוזים אינם סטנדרטיים ותלויים בגוף אחר אלא החוזה מוסכם ונקבע בין המוכר לקונה שאפשר ששניהם ישנו את התנאים ויכתיבו אותם לפי מה שנוח לשניהם.
  • התחייבות- הקונה מתחייב לקנות את הסחורה לפי שסוכם בינו לבין המוכר בחוזה ולהתחייב לזה ובמידה ולא הוא חייב למצוא מישהו שיקנה ממנו חוזה זה כדי לקנות את הסחורה מהמוכר .

ועוד.

אפיקי המסחר בחוזים עתידיים הינם סחורות כמו נפט, זהב ומוצרי צריכה, מט"ח וניירות ערך.

אתרים מומלצים : רישום פלילי